Wyszukiwanie zaawansowane
Kronika
do końca stronydo strony głównej
2022-01-01 | Warszawa | Redakcja
Rok 2022
Sulima i jej biwak w pałacu
Leszno, 25-27 listopada 2022 r.
Listopadowy biwak "Sulimy" odbył się w pięknej okolicy Kampinoskiego Parku Narodowego w Lesznie. Konkretniej w majestatycznym pałacu pod Kampinosem. Na biwak drużyna pojechała w składzie 21 osób w tym 3 osoby z kadry. Już pierwszego dnia po przyjeździe czekał nas kominek na, którym gośćmi był Lesław i Michał, wódz gromady zuchów z Leszna. Następnego dnia udało się nam wykonać służbę dla lokalnej szkoły, dzięki czemu część harcerzy zdobyła odznakę "betonka" lub "beton mistrza". Poza tym udało nam się zobaczyć podczas gier pałacowy park i część puszczy. Co najważniejsze razem kibicowaliśmy naszym, oglądając wygrany przez Polskę mecz z Arabią Saudyjską. Powód do szczęścia ma szczególnie zastęp Muflony, który okazał się najlepszym zastępem na biwaku. (TB)

Zawratowa wyprawa "Tylko dla Orłów"
Kampinos, 22 października 2022 r.
W sobotę rano grupa ośmiu wędrowników, pod przewodnictwem Sadka i Kajtka, wyruszyła na pieszą wędrówkę z Leszna do Starych Gniewniewic. Przeszli ponad 30 kilometrów, poruszyli wiele ważnych tematów- przede wszystkim dotyczące stopni- i, po prostu, świetnie się bawili. Wieczorem, dotarli do domu Zawiszaka, Kokosza, gdzie powiększeni o trzy osoby, które dojechały na miejsce samochodami, zjedli obiad, zażyli kąpieli w balii i odbyli sesję w saunie. Co wytrwalsi, spędzili tam także noc. Kokoszowi bardzo dziękujemy za gościnę, a Sadkowi i Kajtkowi za przygotowanie programu wycieczki. Do zobaczenia na następnej wyprawie! Klawboys! (BerZ)

 

Msza za Zawiszaków

Warszawa, 20 października 2022 r.

Dnia 20 października miała miejsce msza za Zawiszaków w kościele św. Jacka na Starym Mieście. Na mszy obecne były drużyny „Grunwald”, „Sulima” oraz „Oldboys”. Po eucharystii Szesnastka przeszła na plac pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, aby tam uczestniczyć w apelu. Stawiło się na nim ok. 50 harcerzy i zuchów ze wszystkich drużyn. Podczas niego została przyznana funkcja hufcowego WHH "Zawrat" hm. Mateuszowi Kaczkowskiemu oraz przysięgę instruktorską złożył pwd. Mateusz Aleksandrowicz. Poza tym ćw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski został drużynowym gromady zuchowej, a ćw. Antoni Górski otrzymał zielony sznur przybocznego. Wszystkim nowym funkcyjnym należą się gratulacje, a Szesnastka (jak zwykle) może cieszyć się z tego w jak dobrych rękach się znajduje. (MK)


Zbiórka Sprawozdawczo-Wyborcza WHH-y "Zawrat"

Warszawa, 18 października 2022 r.

W pewien deszczowy wieczór października odbyła się zbiórka spawozdawczo-wyborcza naszego hufca. Podczas spotkania dotychczasowy hufcowy hm. Maciej "Sadek" Sadowski HR podsumował dwa lata swojej pracy na tej funkcji. Po żywej dyskusji nad obecnym i przyszłym stanem hufca odbyły się wybory nowego hufcowego Warszawskiego Hufca Harcerzy "Zawrat", którym przez jednogłośną decyzję obecnych instruktorów został phm. Mateusz "Sopel" Kaczkowski HR. W zbiórce wzięło udział 9 instruktorów WHH-y "Zawrat" oraz komendant Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Odchodzącemu hufcowemu dziękujemy za wieloletnią współpracę, a nowemu gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy pełnej sukcesów! (SZK) 

 

Kurs Spadochronowy

Polska Nowa Wieś, 14-16 października 2022 r.

W piątkowy poranek dwóch naszych wędrowników, Janek Czerski i Antek Popiel, pojechało do Aeroklubu Opolskiego na kurs spadochronowy "Static line" w ramach Harcerskiej Akademii Umiejętności. Chłopaki zaliczyli zajęcia teoretyczne i praktyczne, oraz zdali egzamin pozwalający oddać skoki. W sobotę przez cały dzień była brzydka pogoda, a na dodatek zepsuł się samolot, co uniemożliwiło skoki. Razem z przyjaciółmi z Dolnego Śląska pojechali więc do kina w Opolu na film "Orzeł. Ostatni patrol". W niedzielę, w pełnym słońcu, wszyscy wyskoczyli i wylądowali, a wieczorem bez żadnych kontuzji wrócili do domów. (JCz)


Kurs zastępowych 16 WDH „Sulima”
Komorów, 14-16 października 2022 r.
Tegoroczny kurs zastępowych (KZ) odbył się w harcówce 32 MDH „Platan” w Komorowie. Na wyjeździe uczestniczyła sama „Sulima”, w tym 11-stu kursantów oraz kadra kursu w liczbie 5-ciu. Komendantem KZ był PWD Tadeusz Kuczyński. Gdy dotarliśmy na miejsce około godziny 18:30 czekała na nas gra po Komorowie oraz kominek. Kolejnego dnia na rozgrzewkę odbył się mały mecz „Sulimy” w piłkę, a następnie odbyły się zajęcia. Dokładnie było ich sześć i były prowadzone przez kolejno ćwika Damiana Łagodzkiego i ćwika Marcina Gajdzińskiego, harcerza orlego Tadeusza Kuczyńskiego, ćwika Mikołaja Kaczora i ćwika Stanisława Mieleszkiewicza, ćwika Damiana Łagodzkiego, ćwika Marcina Gajdzińskiego, harcerza orlego Tadeusza Kuczyńskiego. Pomiędzy zajęciami odbyły się różne gry takie jak robienie konspektu zbiórki, łapanie piłki na czas, trzy patyki, słoń oraz rozmowa o problemach w zastępach (w moim wypadku było ich aż pięć). Dzień skończyliśmy kominkiem i wielkim meczem „Sulimy”. Wygrali piłkarze grający z długimi rękawami. Ostatniego dnia posprzątaliśmy, podziękowaliśmy gospodarzom i wróciliśmy do domów. (KM)

Utworzenie 9 próbnej WDH „Eskadra” oraz nowy drużynowy 16 WDH „Grunwald”

Las Kabacki, Warszawa, 1 października 2022 r.

Rozkazem L5/2022 hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy „Zawrat” powołał 9 próbną Warszawską Drużynę Harcerzy „Eskadra”, mianując na funkcję drużynowego pwd. Jędrzeja Rosłana HO, byłego drużynowego 16 WDH „Grunwald”. Wydanie rozkazu poprzedziła zbiórka, w której uczestniczyło 33 harcerzy oraz kilkugodzinna gra miejska i spożycie przygotowanych przez zastępy obiadów. Nową drużynę tworzy niemal połowa harcerzy dotychczas działających w „Grunwaldzie”. Wszyscy wyrazili zgodę i chęć tworzenia „Eskadry”, rozpoczynając drogę do zdobycia własnych krajek oraz patrona. Tym samym rozkazem stery 16 WDH „Grunwald” przekazano HO Mateuszowi Aleksandrowiczowi. Mateuszowi składamy serdeczne gratulacje - niech prowadzi „Grunwald” i kontynuuje jego piękną historię. Jędrzejowi natomiast życzymy sukcesów na nowej instruktorskiej drodze – niech Dziewiątka rozwija skrzydła jak najszerzej i otacza nimi jak największą liczbę chłopaków. (JR) 

 

3. Rajd do Pęcic

Ochota - Pęcice, 10 września 2022 r.

W drugą sobotę września odbył się 3. Rajd do Pęcic - wydarzenie upamiętniające bój pod Pęcicami. 2 sierpnia 1944 roku jednostki wojskowe IV Obwodu AK “Ochota”, wycofujące się z Warszawy, starły się właśnie tam z wojskiem niemieckim. Harcerze Szesnastki biorą w nim zawsze udział, aby upamiętnić poświęcenie naszego zastępu prowadzonego przez 15-letniego Michała Dowbora ps. "Zbyszek", który oddał swoje życie w Pęcicach.  Wydarzenie było organizowane przez harcerzy z Szesnastki, partnerami zaś byli: Urząd Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, Gmina Michałowice, Powiat Pruszkowski, Miasto Piastów, Młodzieżowa Rada Dzielnicy Ochota, Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr. 1 w Warszawie, Fundacja Dwór Polski w Pęcicach pod honorowym patronatem Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Ochota Armii Krajowej.


Tegoroczne wydarzenie okazało się dużym sukcesem - wzięło w nim udział ponad 500 osób, w  tym: Pani Władysława Marcinkiewicz - przewodnicząca  środowiska Żołnierzy IV Obwodu AK  Ochota; Pani Zofia Pogodzińska,  prezes   Związku  Sybiraków; kombatant Bogdan Bartnikowski, pułkownik  Stefan Pastewka, uczestnik Bitwy pod  Pęcicami; porucznik Jan Witkowski, Pani Barbara Ratyńska, koło  nr  6 światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pruszków; Pan Robert Falkowski, koło  nr  6 światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pruszków; Pan Jan  Pytkowski, koło  nr  6 światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pruszków; Pani Dorota Stegienka - Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy wraz z zastępcami- Panem Grzegorzem Wysockim i Panem Sławomirem Umińskim; Pan Krzysztof Rymuza, starosta powiatu pruszkowskiego; Pan Rafał Sieradzki  - przewodniczący Rady powiatu pruszkowskiego;  Pani Małgorzata Pachecka, - wójt gminy Michałowice; Pan Maciej PolarczyK - wiceprzewodniczący Rady gminy Michałowice; Radna Joanna Kowalczyk z Rady gminy Michałowice;  Pani Maria Makowska - zastępca Burmistrza  Miasta Piastów, Pan Mariusz Ambroziak - prezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej  oraz harcerki i harcerze z Hufca ZHP Pruszków im. Andrzeja Romockiego ps. “Morro”.


Rajd był podzielony na dwie części - dotarcie oraz upamiętnienie. W ramach dotarcia z Ochoty uczestnicy mieli do wyboru kilka ścieżek: pieszą, samochodową,rolkowo/rowerową oraz kajakową. Na upamiętnienie składał się hołd poległym (uroczysty apel pod Pomnikiem Mauzoleum w Pęcicach), gra terenowa przybliżająca historię bitwy oraz ognisko. W czasie gry kombatanci wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez Dwór Polski w Pęcicach. W przerwie pomiędzy częściami wydarzenia  uczestnicy mieli okazję posmakowania żołnierskiej grochówki z kuchni polowej przygotowanej przez strażaków. Głównym celem Rajdu było wspomnienie tych, którzy wycofując się z Ochoty oddali życie za Ojczyznę. Za organizację Rajdu Szesnastka otrzymała podziękowania od Środowiska Żołnierzy IV Obwodu Armii Krajowej Ochota oraz Zarządu Dzielnicy Ochota. (TR)


Barykada Września 2022

Ochota, 8 września 2022 r.

W tegorocznej uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym barykadę września, wzięło udział 28 harcerzy z “Sulimy” oraz “Grunwaldu”. Razem z Szesnastką pojawiła się tam również reprezentacja 22 WDH-ek “Brzezina”. Harcerki zaprezentowały się w składzie 15 osób. Zebraliśmy się tam aby oddać hołd poległym obrońcom Warszawy. Trójka harcerzy Szesnastki pełniła wartę honorową; dwóch przy pomniku, jeden przy księdze pamiątkowej. Podczas trwania uroczystości wiele organizacji złożyło wieńce pod pomnikiem. Była do dobra akcja biorąc pod uwagę frekwencję harcerzy. (AM)

 

Śpiewanki Powstańcze

plac Baśniowy, 4 sierpnia 2022 r.

Całe wydarzenie odbywało się przed Siedzibą na placu Baśniowym. Na śpiewankach pojawiło się dużo mieszkańców i nawet kilku kombatantów. Nie zabrakło również reprezentacji szczepu w liczbie około 20 osób. Część piosenek powstańczych było granych przez gitarzystów z Szesnastki. Najlepszą rzeczą na śpiewankach była obecność Powstańców i dobra organizacja wydarzenia. (AZ)

 

Kolonia zuchowa 16 WGZ BZO i SC

Kurnędz, 4-14 lipca 2022 r.

Cóż to był za wyjazd! Przez 10 dni dwie nasze gromady przeżyły masę przygód w Międzynarodowym Ośrodku Integracji Młodzieży "Pilica". Razem z nami wyruszyły 3 żeńskie gromady z województwa podlaskiego: 11 PGZ "Andromeda", 15 SGZ "Opiekunki Smoczego Wzgórza" i 13 SGZ "Pogodne Promyczki". Łącznie w kolonii wzięło udział 55 uczestników + kadra. Bractwo Zaginionego Oręża pod przewodnictwem pwd. Szymona Kotańskiego HO zmagało się ze złym klanem wikingów w odległej Skandynawii. Strażnicy Czasu na czele z pwd. Michałem Jędrzejczykiem HO przenieśli się w czasie do starożytnego Rzymu, aby tam nieść pomoc mieszkańcom i Cezarowi. Zuchy podczas wyjazdu zdobyły różnego rodzaju sprawności, jak i też zostały przyznane im gwiazdki oraz znaczki zucha. Komendantem całej kolonii był phm. Mateusz Kaczkowski. (MK)


Obóz "Grunwaldu" 2022

"Lisi Ogon", jez. Dejguny, 4-25 lipca 2022 r.

Nasz tegoroczny obóz trwał równo 3 tygodnie. Znajdowaliśmy się na cyplu na jeziorze Dejguny, na którym dość mocno wiało. Na wyjazd pojechało aż 49 osób z drużyny. Z obozu wróciło siedemnastu świeżo upieczonych młodzików z nowymi, błyszczącymi krzyżami i o siedmiu dumnych wywiadowców więcej. Zdobyliśmy łącznie 213 sprawności, a 16 osób po raz pierwszy założyło krajki. Na obozie było fajnie, a to co najbardziej zapadło w pamięć, to pierwsze od czterach lat rajdy i spływ kajakowy ZZ-tu rzeką Sapiną. Gratulacje należą się zastępom Świstaki i Syczki, które po zaciekłej rywalizacji zajęł 1 i 2 miejsce z różnicą jednego punkta! Dziękujemy 39 WrDH "Bór" im. hm. RP Ryszarda Kaczorowskiego za współdział w obozie, a kursom ZHR: Misja Pustynia i Judymowemu za wizytę i pomoc! (ZZ-G)


Biwak “Grunwaldu” z 7 WWDH-ek “Ruczaj” 

Uwieliny, 3-5 czerwca 2022 r.

Biwak rozpoczął się w piątek o 18:30. Wszystkie zastępy musiały samodzielnie dojechać na stację Czachówek Górny. Potem, obie drużyny udały się do OSP Uwieliny i rozbiły biwak. W czasie biwaku drużyny ćwiczyły umiejętności z zakresu samarytanki, terenoznawstwa i rozkładania namiotu dziesięcioosobowego. ZZ “Grunwaldu”, ze względu na nadchodzący obóz, ćwiczył także budowanie pryczy. Biwak oficjalnie zakończył się w niedzielę po południu, na stacji Warszawa Zachodnia. Była to ostatnia akcja drużyny przed obozem. Wszystkie zdobyte w trakcie biwaku umiejętności na pewno zaprocentują właśnie w lipcu, nad jeziorem Dejguny.  Do zobaczenia! Klawboys! (AZ)

 

Biwak zastępu Muflony

Milanówek, 4-5 czerwca 2022 r.

W dniach 4-5 czerwca 2022 roku w Milanówku odbył się samodzielny biwak zastępu Muflony z 16 WDH Sulima. Muflony stawiły się w pełnym składzie tj. 8 osób + zastępowy, mł. Tomasz Zalewski. Był także obecny opiekun i obserwator z ramienia kadry, ćw. Marcin Gajdziński. Uczestnicy biwaku wcielili się w grupę żołnierzy szkolonych przed II Wojną Światową przez Jerzego Wądołkowskiego, przeżywających różne wojenne i powojenne przygody, poczynając od obrony magazynu broni (klepa na pistolety wodne) poprzez grę miejską gdzie z pomocą Michała Wojnicza – Sianożęckiego i uciekając przed gestapowcem Hansem von Sztetke patrole wykonywały różne, związane z historią Milanówka zadania, po odwiedzenie grobu Jerzego Wądołkowskiego na cmentarzu. Była też okazja do ćwiczenia pionerki oraz - podczas kominka – powtórzenia i lepszego zrozumienia prawa harcerskiego. Na kominek przybył gość – zastępowy z Milanówka z 32 MDH Orkan, wyw. Franciszek Zawalski. Na biwaku wszyscy uczestnicy zdobyli sprawność Łącznik. Kolejny biwak Muflonów zapewne już we wrześniu. (TZ)


Górska wyprawa Zawiszaków i instruktorów Szesnastki

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Góry Złote, 27 – 29 maja 2022r.

Pięciu Zawiszaków (plus mama jednego z instruktorów) oraz dwóch instruktorów Szesnastki wzięło udział w wiosennej wyprawie w Sudety. Wypad zaczęli od wspięcia się na Halę pod Śnieżnikiem, gdzie spędzili noc w schronisku. Następnego dnia, we mgle, deszczu, śniegu, gradzie, słońcu i znów deszczu, wymijając rowerzystów biorących udział w czeskim rajdzie MTB, uczestnicy wyprawy wspięli się na Śnieżnik, a następnie dotarli do przełęczy Płoszczyna, gdzie zjedli obiad składający się z czeskich potraw (knedliczków i utopenca). Do końca dnia udało im się jeszcze zdobyć najwyższy szczyt Gór Bialskich (Rudawiec) i dotrzeć do Bielic na nocleg. Następnego dnia, w nieco przerzedzonym składzie, wspięli się na najwyższy szczyt Gór Złotych (Kowadło), a po zejściu do Bielic powrócili do domów. Pwd. Tadeusz Kuczyński, drużynowy "Sulimy", realizował jedno ze swoich zadań w próbie na stopień HR, natomiast HO Ludwik Zawadzki, wziął udział w wyprawie, aby wspólnie z resztą przeżyć górską przygodę. Oby okazji do wyruszenia na szlak i zdobycia szczytów było jeszcze więcej! (LN, TK)

 

Kurs Zastępowych "Grunwaldu"

Kampinos, 27-28 maja 2022 r.

Kurs Zastępowych zaczął się w piątek o 16:45 pod siedzibą, gdzie zebrali się uczestnicy oraz kadra kursu. Pojechali do Kampinosu, gdzie spędzili dwa dni. Przeszli ponad 20-kilometrową trasę z przerwami na bloki zajęciowe, podczas których kursanci mogli poznać tajniki funkcji zastępowego. KZ zakończył się w sobotę o 22:00 na placu Narutowicza. Łącznie, w KZ-cie wzięło udział siedmiu kursantów i siedmiu członków kadry kursu. (AZ)

 

Zlot Hufca w Lesznie

Leszno, 20-21 maja 2022 r.

W piątek, około godziny 17:00, zastępowi z "Sulimy" i "Grunwaldu" pojechali na miejsce Zlotu, gdzie następnie wzięli udział w grze o tytuł najlepszego zastępowego w hufcu. Następnego dnia rano, na miejsce przyjechała reszta hufca, a więc: zuchy z "Bractwa Zaginionego Oręża" i "Strażników Czasu" pod wodzą "Yetiego", "Grunwald", "Sulima" oraz ich kadry. Wzięli oni udział w grze patroli. Po grze był obiad i powrót do Warszawy. Zlot zakończył się przy Kamieniu Drużyny około godziny 20. Łącznie, w Zlocie wzięło udział 77 osób!


Do zobaczenia za rok! Klawboys! (AS)


Miejska gra wędrowników
Warszawa, 15 maja 2022 r.
W tzw. „Zimną Zośkę” wędrownicy z 16 WDW „Oldboys” wzięli udział w grze miejskiej w Warszawie. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy rywalizujące ze sobą patrole: „Alfa”, „Delta” oraz „Sigma”. Każdy z nich, w strojach studentów piątego roku prawa, wyruszył z innej skrajnej stacji warszawskiego metra. Punkty przyznawano za ukończone zadań, wśród których były między innymi geocaching, uporanie się z zagadką prawa rzymskiego, odczytanie wiadomości zaszyfrowanej alfabetem Morse’a, czy wymiana paczki zapałek na możliwie najbardziej wartościowy przedmiot. Finał gry stanowiło schwytanie uciekającego po Polu Mokotowskim „kreta”, którym okazał się Ludwik Zawadzki. Triumfatorami gry został patrol „Sigma” (Antoni Popiel, Krzysztof Hrynkiewicz i Jakub Borysik), a zwycięzcy zostali nagrodzeni butelkami coli. (SJ)


Pięćdziesiąt lat minęło!
Pociecha, 14 maja 2022 r.
Dokładnie pół wieku temu - 14 maja 1972 roku, trzej harcerze Szesnastki złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Niby nic, ale obiecali sobie spotykać się co pięć lat w tym samym miejscu i wspominać to wydarzenie. I dotrzymują słowa. Nie inaczej było w tym roku. Pod pomnikiem poświęconym Powstańczym Oddziałom Specjalnym "Jerzyki" w Puszczy Kampinoskiej, nieopodal polany Pociacha, stawili się Marek Gajdziński, Lesław Kuczyński i Tadeusz Witkowski. Ale nie tylko oni – licznie przybyli także Zawiszacy i ich rodziny. Szesnastkę reprezentował drużynowy 16 WDH "Sulima" pwd. Tadeusz Kuczyński. Bohaterowie dnia wygłosili krótkie gawędy, a następnie odbyła się biesiada na stojąco w okolicach niedalekiej puszczańskiej wiaty. Widzimy się za kolejne pięć lat, Druhowie! (LN)

 

 

Wyprawa "Grunwaldu" do Zalesia

Zalesie Górne, 7 maja 2022 r.

W minioną sobotę, “Grunwald” w 31-osobowym składzie zebrał się pod Kamieniem Drużyny na wyprawę, aby bliżej poznać podwarszawskie Zalesie Górne. Po przyjeździe na miejsce, odbyły się poszukiwania drugiej najważniejszej rzeczy w życiu każdego harcerza, czyli… jedzenia. Trwające kilka godzin poszukiwania były męczące, ale opłaciły się. Odkryliśmy produkty charakterystyczne dla iegu na wywiadowcę i na obiad zjedliśmy pyszne kluski lane. Najedzeni i pełni sił udaliśmy się na dżentelmeńską grę w dwa proporce. Gdy zacięta walka dobiegła końca zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy pociągiem na plac Narutowicza, aby odśpiewać bratnie słowo i podziękować sobie za świetny dzień.


Do zobaczenia na Zlocie Hufca chłopaki! (MK)

 

Cross z historią w tle w Lesznie

Leszno, 7 maja 2022 r.

W słoneczną sobotę reprezentacja składająca się z siedmiu harcerzy "Sulimy", korzystając z zaproszenia dyrekcji Hali Sportowej w Lesznie, wzięła udział w okolicznościowym wydarzeniu. Był to Cross z historią w tle, czyli kolejna edycja akcji łączącej bieg dla miłościków maratonów, razem ze wspomnieniem historii. Jest bowiem co wspominać, ponieważ celem wydarzenia jest przypomnienie hiistorii Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Tworu, który podczas okupacji Niemieckiej, był powiewem wolności i niepodległym terenem chronionym przez powstańców. Harcerze "Sulimy" zorganizowali podczas wydarzenia grę terenową dla okolicznych rodzin. Współpracowały z nami drużyny ze szczepu 63 KDH. Biorąc pod uwagę słoneczną pogodę i bliskość lasu śmiało można powiedzieć - oby więcej takich akcji w przyszłości! (TK)

 

Biwak "Sulimy" na Białej
Biała, 22-24 kwietnia 2022 r.
Przedostatni weekend kwietnia “Sulima” spędziła odkrywając puszczę, która otula od zachodu naszą matczyną stolicę. W składzie 19 harcerzy wybraliśmy się do wsi tuż pod puszczą Kampinoską - Szymanówka, gdzie pod namiotami spędziliśmy dwie noce na Białej. W lesie i dzięki gościom z okolicznego Leszna odkryliśmy co w trawie piszczy. Zwiedziliśmy okoliczne Zamczysko i poznaliśmy jego legendę. Wszystkie zmagania na biwaku wygrał zastęp Nietoperze, zostawiając resztę zastępów z punktacją w tyle. Z pewnością nie jest to nasza ostatnia akcja na Białej! (TK)
 

Biwak "Grunwaldu" w Rybienku

Rybienko, 9-10 kwietnia 2022 r.

W sobotę o 7:30, “Grunwald” zebrał się na placu Narutowicza aby wyjechać na biwak. Na początku, po przyjeździe na miejsce odbyła się gra, w której zadaniem zastępów było odzyskać zagubione wiersze Mickiewicza. Następnie był obiad i kolejna gra, tym razem trzeba było zdobyć Dzidę. Następnego dnia poszliśmy do kościoła i około 14 byliśmy z powrotem w Warszawie na pl. Narutowicza, gdzie odbył się apel kończący biwak. Podium biwaku prezentuje się następująco:


1. “Rysie” - 33,5 pkt

2. “Krogulce” - 32 pkt

3. “Bobry” - 17 pkt


Gratulujemy zwycięzcom! (AS)


Wiosenne spotaknie referatu Dynamity MulgiKapsad

Warszawa, 3 kwietnia 2022 r.
Przy wspólnym stole dyskusyjnym zasiadło 16 zuchmistrzów i przybocznych wraz z referentem zuchowym. Szesnastkę na spotkaniu reprezentowało aż 4 instruktorów i przyboczny! Spotkanie odbyło się w Obwodzie Praga-Południe ZHR o godzinie 13. Wspólnymi siłami omówiliśmy dotychczasowe działania referatu, wyznaczyliśmy cele i zadania na nadchodzące półrocze oraz podsumowaliśmy pracę gromad w ostatnim czasie w oparciu o niezawodny system kategoryzacji. Czas umilił nam pyszny placek włoski w akompaniamencie żartów referenta.(IHO)


Harcerska Droga Krzyżowa

Warszawa, 2 kwietnia 2022 r.

W Sobotę, 2 kwietnia 2022 roku, o godzinie 16:00, w Parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie odbyła się Harcerska Droga Krzyżowa, której przewodniczył Ksiądz kapelan ZHR, Radek Jurewicz. Rozważania, których był autorem, łączyły symbolikę Krzyża Harcerskiego z przesłaniem wszystkich stacji Drogi Krzyżowej. Później duchowny odprawił Mszę Świętą. W wydarzeniu wzięło udział 28 harcerzy i instruktorów Warszawskiej Szesnastki ze sztandarem, 3 harcerki 22 WDH-ek "Brzezina" oraz kilku rodziców. Później część osób poszła do McDonald's.(LZ)

 

Jak “Sulima” uratowała prezydenta USA
Warszawa, 26 marca 2022 r.
W sobotnie popołudnie, harcerze “Sulimy” mieli okazję wpłynąć na losy świata. Tego dnia cała Polska żyła wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w naszym kraju. W starym zwyczaju poczuliśmy się zobowiązani, aby zadbać o naszego gościa. Na zbiórce polegającej na grze miejskiej stawiło się 25 harcerzy gotowych do działania, co jak się potem okazało było niezbędne do powodzenia naszej misji. Dostaliśmy bowiem cynk o sprzęcie szpiegowskim rozłożonym na terenie całej Ochoty, przez podejrzane osoby ze wschodu. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji i sprawnemu zabezpieczeniu terenu, prezydent Joe Biden mógł bezpiecznie dokończyć swoją wizytę. Całe szczęście byliśmy na miejscu i dalej będziemy.(TK)


Zbiórka Sprawozdawczo-Wyborcza Chorągwi

Warszawa, 20 marca 2022 r.
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się Zbiórka Sprawozdawczo-Wyborcza Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy, podczas której instruktorzy po długiej i owocnej dyskusji wybrali nowego Komendanta Chorągwi został nim hm. Jakub Pajkowski(z 7UDH Gniazdo) oraz członków Komisji Instruktorskiej, jednym z nich został ponownie hm. Kajetan Kapuściński, a phm. Mateusz Kaczkowski rozpoczął służbę na funkcji wice-Referenta Zuchów. Gratulujemy wybranym! W zbiórce chorągwi brało udział 7 instruktorów Szesnastki.(SZK)

 

Proobronne szkolenie wędrowników
Warszawa, 13 marca 2022 r.
W drugą niedzielę marca Wędrownicy zgłębili tematy związane z podstawowymi zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią, budową karabinka AKM oraz podstawami medycyny pola walki. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00. Zajęcia zaczęliśmy od zapoznania uczestników z akronimem B.L.O.S i czynnościami bezpiecznego ładowania, rozładowywania, sprawdzania oraz przekazywania broni, a następnie przeszliśmy płynnie do studiowania budowy karabinka AKM. Nie obeszło się bez rozkładania i składania omawianej broni. Kolejnym i ostatnim etapem zajęć była medycyna pola walki. Nasi harcerze zapoznali się z najczęstszymi przyczynami masywnych krwotoków, poznali rodzaje opasek uciskowych oraz sposoby ich zakładania, a zajęcia zakończyli testując na własnej skórze jak założyć wcześniej omawiany sprzęt. (PS)


Zimowisko 16 WDH “Sulima”
Milówka, 7-13 lutego 2022 r.
Tegoroczne zimowisko “Sulimy” odbyło się w pierwszej połowie lutego. Wraz z 23 WDH-ek Skała im. Wandy Rutkiewicz oraz 20 WDH-y Oczeret gościliśmy w Ośrodku “U Kubiców” w Milówce. Czas upływał nam na grach zastępów, zwiadach, zawodach sportowych z Oczeretem, wspólnych śpiewankach i innych zajęciach a zimowa pogoda sprzyjała aktywności na dworze. Na zimowisku nie było części zastępowych więc zastępy były łączone. Drużynowy pwd. Tadeusz Kuczyński HO, był dzielnie wspierany przez oboźnego ćw. Ignacego Dylaka. Wszystkich harcerzy było łącznie 23 na wyjeździe. Punktację zimowiska wygrał zastęp Nietoperzy w składzie ½ nietoperzy i ½ tarpanów z zastępowym wyw. (a obecnie już ćw.) Damianem Łagodzkim. Na zimowisku, jak można zgadnąć, był zatem bieg na ćwika, ale niestety nie było biegu na wywiadowcę z czego jestem niezadowolony bo miałem na niego biec. Całej drużynie udało się zdobyć nowe sprawności a niektórym zawrzeć nowe przyjaźnie.(TZ)

 

Zimowisko 16 WDH “Grunwald”, 16 WGZ “Bractwo Zaginionego Oręża” & “Strażnicy Czasu” oraz 22 WDHek “Brzezina”

Zwierzyń, 31 stycznia- 6 lutego 2022 r.

31 stycznia, harcerze z “Grunwaldu” oraz Szesnastkowe zuchy, w towarzystwie harcerek z ochockiej 22 WDHek “Brzezina” spotkali się o godzinie 4:16 rano na Dworcu Centralnym, rozpoczynając zimowisko. Na 6 dni zatrzymali się w bieszczadzkiej  miejscowości Zwierzyń (do której “Grunwald” na zimowisko udał się również w 2018 roku). Pośród pięknej, zimowej scenerii, 80 uczestników aktywnie spędzało czas poprzez  integrację, udział w grach, wędrówki, kominki i apele. Funkcję komendanta pełnił pwd. Szymon Kotański, a kwatermistrza: ćw. Kuba “Borys” Borysik. Wśród harcerzy “Grunwaldu” działo się bardzo wiele- przez prawie cały tydzień, zastępy zażarcie rywalizowały w punktacji, której podium ostatecznie ułożyło się następująco:


1. “Krogulce” (zast. ćw. Tadeusz Rosłan)- 165 pkt.

2. “Syczki” (pełniący funkcję zastępowego: wyw. Aleksander Górka)- 156 pkt.

3. “Sóweczki” (zast. wyw. Franciszek “JJ” Wieteska)- 139 pkt.


Co ciekawe, “Krogulce” odniosły wielki sukces i zwyciężyły również w punktacji porządków! 

Ponadto, w strukturze drużyny zaszły pewne zmiany- aż pięciu harcerzy (wyw. August Zawadzki, wyw. Mikołaj Kotyński, wyw. Szymon Bar, wyw. Marcin Mądrzak, wyw. Antoni Suszko) oficjalnie otrzymało brązowe sznury, a trzy zastępy zakończyły okresy próbne.

W trakcie zimowiska, po trudnym biegu, “Grunwald” zyskał także czterech nowych wywiadowców: wyw. Augusta Zawadzkiego (który okazał się najlepszym z biegnących), wyw. Mikołaja Kotyńskiego, wyw. Aleksandra Górkę i wyw. Antoniego Kaczora.


Wszystkim serdecznie gratulujemy zwycięstw, nowych funkcji oraz stopni! Klawboys!


Zimowisko zakończyło się 6 lutego, wspólnym kręgiem na Dworcu Centralnym, w okolicach godziny 20:00. (TR)


Spotkanie wigilijne Olimpu

Góry, 8 stycznia 2022 r.

W sobotnie popołudnie, nie później ani nie wcześniej niż o godzinie 16:16, rozpoczęła się Wigilia instruktorów hufca "Zawrat". Spotkanie odbyło się w Górach koło Białobrzegów, w starej, rodzinnej posiadłości naszego hufcowego - Sadka. Nie zabrakło pysznych, domowych potraw (takich jak rolady z kapustą i grzybami, z pieczarkami lub szpinakiem), barszczu, pierogów, łazanek oraz najbardziej cytrynowego ciasta w okolicy. Po rozdaniu ciekawych i inspirujących prezentów, trzeba było oddać tradycji, co jej - zagraliśmy więc w tradycyjną grę skupioną wokół Szesnastki, którą w tym roku przygotowywał (niestety nieobecny) Bruno. Po zaciekłej rywalizacji wygrała ekipa "Dzików Szymona" - serdeczne gratulacje dla zwycięzców! Tym samym grę w przyszłym roku przygotuje przedstawiciel ekipy "Starych wyjadaczy + Jędrzeja", czyli właśnie Jędrzej. Spotkanie zakończyliśmy długim kolędowaniem, a później już nieformalną rozgrywką w Neuroshimę Hex. (JR)


Górska wyprawa wędrowników

Gorce-Beskid Sądecki, 27-31 grudnia 2021 r.

W przerwie świątecznej 16 WDW „Oldboys” wyruszyła w Gorce i Beskid Sądecki. W trakcie wyprawy wędrownicy wspięli się m.in. na Turbacz i Wielką Przehybę. Oprócz zdobywania górskich szczytów znaleźli także czas na posiedzenie kapituły stopnia HO, gawędy, dyskusje i rozmowy o nadchodzącym roku. Młodsza część drużyny dowiedziała się w jaki sposób zdobywa się naramiennik wędrowniczy. Wyprawa zakończyła się wspólną pizzą w Rytrze; stamtąd powróciliśmy do Warszawy. W górskiej eskapadzie wzięło udział ośmiu  śmiałków. Była to z pewnością wspaniała i niezapomniana przygoda, także dlatego, że wszyscy uczestnicy po raz pierwszy przecierali szlak idąc w śniegu po kolana. (MK)


Wigilia „Grunwaldu” i „BZO”

Warszawa, 22 gudnia 2021 r.

W środę, w SP 23 imienia Edwarda Szymańskiego w Warszawie, odbyły się uroczystości wigilijne harcerzy z 16 WDH „Grunwald” oraz zuchów 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża”. Najpierw odbyła się wspólna gra na terenie Skweru Sue Ryder. Harcerze i Zuchy zostali podzieleni na kilka mieszanych patroli, dzięki czemu mieli okazję się bliżej poznać oraz wspólnie porywalizować przez dwie godziny. Fabuła gry dotyczyła historii Bożego Narodzenia, wcielaliśmy się w pastuszków szukających stajenki w Betlejem. Na naszej drodze spotkaliśmy również Św. Mikołaja dokarmiającego nas czekoladkami (w tej roli wystąpił drużynowy "Grunwaldu"- Jędrzej Rosłan), oraz Trzech Króli, za których złapanie można było zdobyć aż 15 punktów! Następnie odbył się apel z przyznaniem KIK-u i Plakietek z biegu, który odbył się dwa tygodnie wcześniej, oraz sprawności zdobyte podczas obozu. Po apelu odbyło się świętowanie i dzielenie opłatkiem z harcerskimi życzeniami. W uroczystości udział wzięli także wędrownicy z patrolu „Old Boys”. Oczywiście, zostały zachowane wszelkie zasady sanitarne. (JD)


Udana Kapituła Stopnia Harcerza Orlego

Warszawa, 12 grudnia 2021 r.
W ostatnią niedzielę, w siedzibie, odbyło się spotkanie Kapituły Stopnia Harcerza Orlego w składzie hm. Maciej Sadowski HR, phm. Mateusz Kaczkowski HR, pwd. Szymon Kotański HO, pwd. Tadeusz Kuczyński HO. Podczas spotkania odbyły się aż cztery Kapituły, zamknęliśmy z wynikiem pozytywnym próby na stopień Harcerza Orlego druhom ćwikom Karolowi Astrachancewowi, Ludwikowi Zawadzkiemu, Przemysławowi Siuciakowi oraz otworzyliśmy próbę druhowi ćwikowi Janowi Zmysłowskiemu. Wyżej wymienionym druhom życzymy wielu sukcesów na drodze rozwoju harcerskiego! (SzK)


Akcja Paczka 2021

Szepietówka, 10-12 grudnia 2021 r.

W ramach Akcji Paczka dwóch wędrowników z 16 WDW "Oldoys" (ćw. Stanisław Uliński i ćw. Kacper Data) wraz z kilkunastoma harcerzami i harcerkami z Ursynowskiego Szczepu 277 WDHiZ im. Janka Bytnara "Rudego" ruszyli autokarem w kierunku Ukraińskiego miasta Szepietówka w celu dostarczenia darów mieszkańcom dawnych kresów Rzeczypospolitej. Dary te składały się głównie z zebranych wcześniej produktów żywnościowych zapakowanych dzień przed wyjazdem w harcówce Ursynowskiego Szczepu. Autokar przekroczył granicę w nocy, a do Szepietówki dojechał około godziny 8:00 czasu lokalnego. Na miejscu harcerze zapakowali gotowe paczki z życzeniami i mogli ruszać, aby rozwieźć je do odbiorców. Ta część służby zakończyła się w godzinach popołudniowych. Harcerze mogli wówczas zjeść obiad w hostelu, a następnie kolację. Następnego dnia po Mszy Św. w lokalnym kościele przyszedł czas na drogę powrotną. Autokar pojechał w stronę granicy kończąc swoją trasę w Warszawie 12 grudnia  późnym wieczorem. (KD)


Bieg na Krajki i Kostki "Grunwaldu"

Warszawa, 8 grudnia 2021 r.

W sobotę odbył się bieg na Krajki i Kostki. Całość zaczęła się około godziny 8:00 ale ja z innymi punktowymi wyruszyliśmy wcześniej, o 7:30 aby dotrzeć na punkty. Był rześki, grudniowy poranek. Biegnących było około 20 lub 25. Na czas biegu przenieśliśmy się w realia Powstania Wielkopolskiego i walk na terenie Poznania. Kiedy na nasz punkt przybyli pierwsi uczestnicy biegu, widać było, że są podekscytowani. Zapisywaliśmy wraz z kolegą jak im poszło. O 13:00 poszliśmy w miejsce zaplanowane przez kadrę, gdzie miała odbyć się tak zwana "klepa", czyli w skrócie bitwa punktowych z biegnącymi. Oczywiście biegnący wygrali ten pojedynek! Na koniec zawiązaliśy krąg i wspólnie wróciliśmy na plac Narutowicza. Tegoroczny bieg na pewno można zaliczyć do udanych. (FB)


Spotkanie ZZ-tu “Grunwaldu” z ZZ-tem 50 WDH-ek “Pole”

Warszawa, 29 listopada 2021

W poniedziałek, 29 listopada, około godziny 18:30, radę ZZ-tu “Grunwaldu” odwiedziły zastępowe z 50 WDH-ek “Pole”- drużyny należącej do Stowarzyszenia Harcerskiego. Podczas zajęć, ZZ-ty dowiedziały się wiele na temat swoich organizacji- było to jedno z zadań Michaliny, drużynowej 50-tek, w próbie na stopień przewodniczki. Spotkanie miało miejsce w Siedzibie na placu Baśniowym i zakończyło się około godziny 20. (AS)

 

Wypad ZZ-tu “Grunwaldu” w Gorce

Gorce, 25- 28 listopada 2021

W miniony weekend, w dniach od 25 (czwartek) do 28 (niedziela) listopada, ośmiu zastępowych i dwóch członków kadry “Grunwaldu”, udało się na kilkudniowy wypad w Gorce, zorganizowany przez ćwików Tadka Rosłana i Marka Kuchtę. Wyruszyli w czwartek, około godziny 22:30, z dworca Warszawa Centralna. W piątek, po drodze z Rabki - Zdrój, zdobyli Turbacz (1310 m n.p.m) i spędzili noc w pobliskim schronisku. Drugiego dnia, zeszli z Turbacza w okolice Rabki, gdzie czekał na nich kolejny nocleg. Wrócili do Warszawy w niedzielę, o godzinie 19:30. Podczas wyprawy przeszli łącznie aż 46 kilometrów! Już niedługo pojawią się relacje debiutantów z tego wyjazdu.(TR)

 

Pogrzeb Aleksandra "Olka" Žiski

Warszawa, 25 listopada 2021r.

We czwartek w klasztorze ojców bernardynów przy ul. Czerniakowskiej pożegnaliśmy ś.p. Aleksandra "Olka" Žiskę. W latach 1961-1963 "Olek" był drużynowym drużyny starszoharcerskiej "Oldboye" działającej przy liceum im. H. Kołłątaja. Na pogrzebie stawiła się reprezentacja Szesnastki złożona z harcerzy "Grunwaldu" i "Sulimy" oraz wędrowników "Oldboys" wraz ze sztandarem. Warto wspomnieć, że nazwa naszej drużyny wędrowniczej nawiązuje wprost do nazwy drużyny "Olka" sprzed 60 lat. Po pogrzebowej Mszy Świętej nastąpiło złożenie ciała Aleksandra Žiski do grobu na Cmentarzu Wolskim w kwaterze 8-12-15. (TK)


Wyjazd ZZ-tu "Sulimy’" do Krakowa 

Kraków, 10-14 listopada 2021r.

Przez cztery dni listopada zastęp zastępowych 16 WDH ",Sulima" przebywał w Krakowie. W wyprawie wzięło udział ośmiu zastępowych, trzech przybocznych i drużynowy (łącznie 12 osób). Spaliśmy w harcówce Szczepu "Huragan" im. Obrońców Westerplatte z Krakowa (bardzo dziękujemy za gościnę!). W Święto Niepodległości 11 listopada, wzięliśmy udział we Mszy Świętej w Kościele Mariackim. Następnie spotkaliśmy się z harcerkami z 29-tej KDH "Brzask" i wzięliśmy udział w jubileuszowej zbiórce drużyny obchodzącej swoje czwarte urodziny. Wieczorem śpiewaliśmy patriotyczne piosenki w harcówce "Huraganu" wraz z wędrowniczkami tego szczepu. W piątek, 12 listopada, podzieleni na trzyosobowe patrole ruszyliśmy na zwiady po Krakowie wypełniając rozmaite zadania. Z kolei w sobotę spotkaliśmy się z zastępem zastępowych 5-tej WDH "Złota Piątka" i razem przeżyliśmy kolejne krakowskie przygody. Do Warszawy wróciliśmy w niedzielę przed północą. Wyjazd ten uważam za wspaniale spędzony czas i oby w przyszłości było takich więcej. (MK)

 

Wycieczka rowerowa 16 WDW “Oldboys”

Milanówek, 11 listopada 2021 r.

Święto Niepodległości wędrownicy z nowopowstałej 16 WDW "Oldboys" uczcili wycieczką rowerową. O 8:00 drużyna pod wodzą phm. Mateusza "Sopla" Kaczkowskiego, w składzie: ćw. Jan Czerski, ćw. Kacper Urban, ćw. Kacper Data, ćw. Ludwik Zawadzki oraz ćw. Antoni Górski, udała się do Milanówka. Celem wyprawy rowerowej było odwiedzenie miejsca spoczynku jednego z założycieli Szesnastki, Jerzego Wądołkowskiego. Wędrownicy odmówili modlitwę, a następnie na mogile Jurka złożyli kwiaty i zapalili znicze. Po przejechaniu łącznie około 50 kilometrów powrócili na Ochotę około 15:00. (AG)

 

110 lat Warszawskiej Szesnastki i wiele nowości 

Warszawa, 7 listopada 2021r.

Co to był za dzień! W niedzielne listopadowe przedpołudnie rozpoczęliśmy obchody 110-ciolecia istnienia Szesnastki! Na początek odbyła się gra, w której udział wzięły zuchy, harcerze, rodzice i zaprzyjaźnione harcerki. Mieliśmy okazję, między innymi, przypomnieć sobie tradycje Szesnastki oraz zdjęcia z jej historii. O godzinie 13:16 zebraliśmy się na boisku szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. Juliana Przybosia na wspólny apel, na którym ogłoszono ważne wydarzenia zawarte w trzech rozkazach. W pierwszym pełniący obowiązki drużynowego 16 WDH „Grunwald” HO Jędrzej Rosłan powołał na funkcje przybocznego ćw. Bernarda Zawadzkiego. Następnie hm. Maciej (Sadek) Sadowski odczytał rozkaz Warszawskiego Związku Drużyn „Zawrat” nr L7/2021, w którym powołał nową jednostkę, 16 Warszawską Drużynę Wędrowników „Oldboys”, mianując na funkcję drużynowego phm. Mateusza Kaczkowskiego. Po wręczeniu sznura Sadek odczytał rozkaz specjalny Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy nr LS8/2021, w którym WZD „Zawrat” został przekształcony w Warszawski Hufiec Harcerzy „Zawrat”, zaś Sadek został mianowany jego hufcowym. Prócz tego, komendant chorągwi przyznał stopień przewodnika HO Jędrzejowi Rosłanowi, który złożył zobowiązanie instruktorskie i stał się pełnoprawnym, szóstym już drużynowym „Grunwaldu”. Po apelu zebraliśmy się na wspólne śpiewanki oraz rozmowy w kawiarence. Poza jubileuszowym numerem „Sulimczyka” swoje stanowisko przygotowało nowopowstającego Koło Przyjaciół Harcerstwa przy Szesnastce, które dystrybuowało okolicznościowe „cegiełki”. W jubileuszu uczestniczyli Zawiszacy, liczne grono rodziców oraz zaprzyjaźnione drużyny: 7 WDH-ek „Ruczaj” (7+1 osób), 22 WDH-ek „Brzezina” (10 osób), 32 MDH-ek „Blask” (6 osób), 4 WDH „Wyspa” (2 osoby) oraz 5 WDH „Złota Piątka” (2 osoby). Na apelu zameldowały się łącznie 123 osoby - 95 z Szesnastki oraz 28 gości. Jubileusz został przygotowany przez drużynowych i przybocznych Szesnastki. Na szczególne podziękowania zasługują koordynatorzy: pwd. Szymon Kotański HO i HO Mateusz Aleksandrowicz, a także redaktor odpowiedzialny „Sulimczuka” ćw. Ignacy Hofmokl-Ostrowski. Obchody rozpoczęły zdobywanie odznaki 110-ciolecia Szesnastki -  zachęcamy wszystkich do realizacji zadań i cieszenia się pamiątkową naszywką (tu znajdziesz regulamin) . (MSS)

 

©2000 - 2022  16WDH